top of page
Szukaj

Wolność i przygoda - czyli wakacje z kamperem. Jakie korzyści niesie ze sobą ta forma urlopowania?

Wakacje z kamperem to coraz bardziej popularna forma na spędzenie urlopu z rodziną. W dobie wzmożonej izolacji, utrudnień z rezerwacją miejsc noclegowych, ograniczeniami w lokalach gastronomicznych, urlopowanie wraz z kamperem stało się rozwiązaniem, które rewelacyjnie rozwiązuje wszystkie te kwestie. Kamper to przede wszystkim niezależność, wolność, swoboda działania. W tym przypadku nikt i nic nas nie ogranicza, nie ma harmonogramu i planu, który nie mógłby zostać swobodnie zmieniony. Na bieżąco możemy korygować cele podróży, w zależności od naszych chęci, potrzeb, warunków pogodowych itp. Możemy zostać tam, gdzie poczujemy się cudownie dłużej, niż pierwotnie zakładaliśmy, z kolei w innym miejscu krócej np.: z uwagi na deszczową pogodę. Wakacje z kamperem to także przygoda, mnogość atrakcji i doskonały sposób na zacieśnianie relacji rodzinnych. Podróżując wspólnie kamperem możemy poczuć wolność, ale i radość z bycia razem, na niedużej przestrzeni kampera. To często scala, zachęca do rozmów, wspólnego relaksowania się czy biwakowania.
Wakacje z kamperem to przede wszystkim wolność w kwestii wyboru miejsca. Możemy stacjonować w wyznaczonych do tego miejscach i tym samym korzystać z udostępnionej infrastruktury, np.: podłączenie do zewnętrznej sieci celem naładowania akumulatora użytkowego czy wypróżnienie pojemników toalety chemicznej w wyznaczonych miejscach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby czasem zatrzymać się po prostu w trasie, np.: nad malowniczym jeziorem, blisko plaży, na parkingu, przy trasie itp. Jednego dnia możemy być np.: w Toskanii, a kolejnego w Chorwacji. Polska, Europa, Świat stoją przed nami otworem.

W Polsce kamper to zazwyczaj pojazd poniżej 3,5 tony masy własnej, co oznacza możliwość swobodnego przemieszczenia się, w tym mniejszy kłopot w kwestii postojów. Planując wakacje z kamperem w takim przypadku wystarczające jest posiadanie wyłącznie prawa jazdy kategorii B (nie potrzeba wyższej kategorii C prawa jazdy). Kampery są najczęściej bardzo komfortowo wyposażone, co oznacza, że poza wolnością, jaką dają, gwarantują także bardzo wygodne warunki.

Wakacje z kamperem – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody?


Przed rozpoczęciem przygody z kamperem warto zapoznać się z wyposażeniem standardowym kampera, a także z jego obsługą. Dobrym pomysłem jest przygotowanie listy przedmiotów, akcesoriów i niezbędników, które należy spakować. Najlepiej jak przedyskutujemy to rodzinnie. Wśród niezbędników na przygodę z kamperem powinniśmy zabrać m.in.: śpiwór, pościel, karimatę, matę samopompującą, latarkę, power bank, przedłużacz, zapasowe baterie, apteczkę, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło, artykuły do sprzątania, artykuły higieniczne, worki na śmieci, butlę z gazem, odzież na każdą pogodę i inne. Dobrze sporządzony tzw. check list jest gwarantem komfortowej podroży i odpoczynku w kamperze.

Jeśli chodzi o wyposażenie kampera to firmy wynajmujące oferują różne modele - kampery, o różnym standardzie. Warto kilka z elementów zweryfikować i wybrać pojazd o najbardziej odpowiednich dla nas parametrach. Przykładowo wybierając kampera na wakacje polecamy zwrócić uwagę na:

- posiadany akumulator użytkowy i jego pojemność, czyli jak długo można parkować bez podłączenia do prądu?

- czas, na jaki średnio wystarczy butla gazowa przy założonej liczbie osób?;

- czas, na jaki wystarczy pojemnik czystej wody? Jak duży jest pojemnik wody brudnej?;

- zbiornik paliwa – na ile kilometrów jazdy wystarcza?;

- toaletę chemiczną – jak duży jest pojemnik na nieczystości? Jak często go opróżniać? Jakie stosować środki chemiczne?

- obsługę panelu sterującego – jakie informacje wyświetla? Co oznaczają pojawiające się informacje, itp.?

- wyposażenie AGD i RTV – czy jest dla nas odpowiednie i jak ono działa?

- klimatyzację postojową – czy jest i jak ją regulować?

Wolność i przygoda z kamperem – czyli jakie strony świata są najpopularniejsze? Podpowiadamy


W zakresie Europy bardzo modne jest urlopowanie się wraz z kamperem w południowej i ciepłej części. Częste kierunki to Chorwacja, Włochy, Grecja, a także Francja czy Hiszpanie. Warto kamperem zwiedzić piękną Austrię i Czechy. Polska oferuje przed nami również wiele możliwości na poczucie wolności i przygody z kamperem. Polecamy m.in. Dolny Śląsk, Podlasie, Beskid Niski, Warmię i Mazuty, Pomorze, Suwalszczyznę i inne przepiękne regiony Polski.


120 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page