top of page
Szukaj

Karawaning - przepis na udane wakacje i coraz to bardziej modna forma aktywnego wypoczynku

Karawaning zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeszcze do niedawna kojarzony był raczej z latami 90, w których to dominowała kultowa już przyczepa kempingowa Niewiadow oraz z amerykańskimi filmami. Dziś poniekąd czasy, w których funkcjonujemy – okres pandemii i ograniczeń sanitarnych - spowodowały, że szukamy alternatywy dla wakacji w hotelu, pensjonacie, domu wypoczynkowym itp.


Karawaning może nam w realizacji tego zadania bardzo pomóc. Podróżowanie wraz z rodziną kamperem może być fantastyczną przygodą, niczym nieograniczoną i całkowicie zależną od nas samych. Karawaning jako przepis na udane wakacje to przede wszystkim wolność i niezależność, brak ściśle określonych godzin posiłków, zorganizowanych wycieczek i zwiedzania. Tutaj sami decydujemy, gdzie chcemy być dłużej, gdzie krócej, co zwiedzamy, w jakim czasie, gdzie stacjonujemy, itd. Ważne jest, aby karawaning okazał się komfortową i udaną wycieczką musimy zadbać na wstępnie o kilka istotnych kwestii.Karawaning – przepis na udane wakacje punkt po punkcie. Co należy wiedzieć?


Jeśli jesteś posiadaczem własnego kampera bądź przyczepy kampingowej to przed wyjazdem obowiązkowo należy dokonać gruntownego przeglądu technicznego. Pamiętajmy o tym, że karawaning zależy od mobilnego domu na kółkach, który musi być w 100% sprawny. Holowanie niesprawnego pojazdu może całkowicie pokrzyżować wakacyjne plany.

Jeśli decydujesz się na wynajem kampera to również przed wyjazdem zweryfikuj najistotniejsze kwestie, koniecznie zadbaj o to, aby wszystko zostało Ci przedstawione podczas podpisania umowy najmu i odbioru pojazdu z firmy.


Jakie najważniejsze elementy należy sprawdzić przed rozpoczęciem przygody z karawaningiem?


Po podłączeniu do zasilania należy zweryfikować:

- czy działa zasilanie, oświetlenie;

- czy działają urządzenia – lodówka, kuchenka;

- czy działa pompa wody;

- czy działa podgrzewacz wody;

- jaki jest stan akumulatora;

- jak funkcjonuje i co wyświetla panel sterowania;

- czy wszystkie bezpieczniki są sprawne itp.

Kolejny element warty uwagi to układ wodny. Po napełnieniu zbiornika do pełna warto sprawdzić, czy krany działają, czy działa prysznic, czy gdzieś nie ma ewentualnego przecieku. Warto też zweryfikować toaletę chemiczną. Dowiedzieć się jak działa, jaka pojemność jest pojemnika na nieczystości, jak często należy go wymieniać i jakie środki chemiczne stosować.Podczas karawaningu może nam przydać się bardzo długi przewód, aby móc swobodnie podpiąć się do zasilania zewnętrznego w miejscach postoju. Przewód 10-metrowy będzie słusznym rozwiązaniem. Obowiązkowo na wyposażeniu kampera musi znaleźć się podłączona butla gazowa oraz ta zapasowa. Warto na udane wakacje z kamperem zabrać składany stolik, leżaki, grill oraz sprawdzić, czy działa rozkładana markiza albo parasolki na zewnątrz.


Karawaning - przepis na udane wakacje. Jesteśmy gotowi do drogi, więc ruszamy


Udany urlop w formie karawaningu warto przemyśleć pod kątem dróg, miejsc postoju, parkingów. Posiadanie dobrej nawigacji i tradycyjnych map oraz przewodników może nam wiele ułatwić w rozplanowaniu wycieczek i zwiedzania. Pamiętajmy również o kwestii ubezpieczenia. Karawaning to nie tylko udane wakacje, ale także niezwykła przygoda.


219 wyświetleń1 komentarz

1 comentário


Asia Flis
Asia Flis
05 de jun. de 2023

Podróżowanie kamperem to świetna sprawa, pozwala zaoszczędzić na noclegach sporo pieniędzy, szczególnie jeśli kamper wyposaży się w instalacje fotowoltaiczną <a href="https://suntrack.pl/131-zestawy-do-kampera">

Curtir
bottom of page