top of page
Szukaj

Nowa moda na kempingach w Polsce - czyli coraz bardziej popularny karawaning

Nowa moda, jaką jest karawaning to sposób na podróżowanie z „mobilnym domem na kółkach” w formie przyczepy kempingowej czy kampera. Do niedawna karawaning kojarzył się raczej z małymi przyczepami kempingowymi. Pamiętamy czasy ubogiej infrastruktury w punktach postojowych i trudnościach z tym związanych. Dziś karawaning przechodzi czas swojej świetności, jest niezmiernie popularny i coraz bardziej nowoczesny, a nawet luksusowy.

Czas, w jakim przyszło nam funkcjonować, nie pozostał bez wpływu na taki stan rzeczy. Podróżowanie kamperem stało się modne w Polsce i na całym świecie jako sposób na niepoddanie się COVID 19. Karawaning to jednak przede wszystkim sposób na wyjątkowe wakacje, przygodę, obcowanie z naturą i autentyczną wolność.Jak poradzić sobie z potrzebą wypoczynku i wyjazdu poza rodzinną miejscowość w dobie pandemii?

Karawaning jest także coraz bardziej popularny, bowiem pozwala na zachowanie względnej izolacji, reżimów sanitarnych, unikania korzystania z publicznych sanitariatów, pełną obsługę żywieniową we własnym zakresie, itd. Karawaning to znakomita alternatywa dla hoteli, pensjonatów, domów wczasowych itp. Dodatkowo karawaning w Polsce niesie także możliwość zobaczenia niezwykłych miejsc.


Nowa moda na karawaning w Polsce i jego główne zalety


Karawaning to olbrzymia przyjemność, jaką można czerpać ze swobodnej możliwości zwiedzania wielu miejsc, nawet podczas krótkiego urlopu. Brak konieczności poszukiwania noclegów, przenoszenia walizek, rozpakowywania się, co zwłaszcza przy kilkudniowych postojach jest bardzo uciążliwe, to niezwykle ważne cechy karawaningu. Można w każdej chwili zmienić zdania i pojechać w inne miejsce, co jest niezwykle komfortowe.Dzięki karawaningowi możemy odkryć wiele pięknych zakątków Polski. Zwłaszcza tych przyrodniczych, trochę dzikich i dziewiczych. Polecamy m.in. Dolny Śląsk, Warmię i Mazury, Podlasie, tereny nadmorskie, Beskid Niski, Suwalszczyznę itd. Natura pozwala na relaks, odprężenie, doskonale koi nerwy i pozwala wrócić do równowagi. W dobie pandemii i wielu problemów może okazać się, że jest to czas zbawienny dla całej naszej rodziny. Udowodniono, że wspólne wypady rodzinne kamperem, mocno scalają więzi rodzinne, pozwalają na intensywniejsze rozmowy, obcowanie ze sobą, wspólne rozrywki i odpoczynek.


Karawaning w Polsce jest modnym kierunkiem również z uwagi na poczucie wolności i niezależności, jakie towarzyszą tej formie aktywnego wypoczynku. Nie zobowiązują nas żadne odgórnie ustalone plany i harmonogramy. Sami decydujemy o kierunku jazdy, czasie spędzonym w danym miejscu, godzinach posiłków, zwiedzania itp.


Najczęściej kampery to pojazdy poniżej 3,5 tony masy własnej, co sprawia, że na gruncie polskich przepisów traktowane są jako samochód osobowe. Wystarczy kategoria B prawa jazdy i można ruszać w trasę. Coraz bogatsza stała się także lista miejsc postojowych, terenów do karawaningu. Dodatkowo są one zdecydowanie bardziej atrakcyjne i wyposażone w niezbędną infrastrukturę elektryczno-wodno-sanitarną. Poza standardem oferują również wiele dodatkowych atrakcji. Udany karawaning to także dobre rozeznanie się w temacie, wybór właściwego kampera, obmyślenie trasy oraz właściwe spakowanie niezbędnego wyposażenia.

Nowa moda na karawaning w Polsce – co warto wiedzieć? O czym warto pamiętać?


Modny i udany obecnie karawaning wymaga dobrego przygotowania. Pamiętajmy o wyborze właściwej firmy wynajmującej kampera, sprawdzonej i polecanej. Dowiedzmy się jak najwięcej o wypożyczanym sprzęcie, jego technicznych aspektach, użytkowaniu i obsłudze. Tak, abyśmy nie byli zaskoczeni podczas podróży. Stan techniczny pojazdu jest w tym przypadku kluczowy. Dodatkowo zróbmy sobie tzw. „check list”, czyli wykaz wszystkich potrzebnych nam akcesoriów i wyposażenia.


Dla wszystkich osób, które poszukują więcej informacji w zakresie karawaningu, lub inspiracji, jako celów do wyprawy z kamperem, serdecznie zapraszamy także do naszych innych wpisów.


48 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page