top of page
Szukaj

Jak działa ogrzewanie w kamperze - czyli komfortowe wakacje także zimą?

Kamper i jego ogrzewanie umożliwia nam komfortowe podróżowanie i postój nawet w zimowe dni. Warto poznać możliwości ogrzewania kampera i jego rodzaje. Podróżowanie kamperem to nie tylko okres ciepłych, letnich dni. Jak najbardziej wakacje z kamperem możemy zaplanować także na chłodniejszy czas. Pozwala nam na to ogrzewanie w kamperze. Coraz częściej też – poza południowymi kierunkami podróżowania – chętnie wybierane są przez nas miejsca oddalone bardziej na północ, chłodniejsze obszary jak np.: kraje skandynawskie, gdzie ogrzewanie w kamperze z pewnością okaże się przydatne.

Ogrzewanie w kamperze – jakie rodzaje wyróżniamy i ich krótka charakterystyka


Podstawową formą – zazwyczaj stosowaną w kamperach – jest ogrzewanie postojowe, które do procesu ogrzewania wykorzystuje nagrzewnice. Popularne i często potocznie stosowane nazewnictwo dla tej formy ogrzewania to „Webasto”, które zawdzięczane jest jednemu z producentów. Jego działanie uzależnione jest od agregatu na paliwo. Kwestią warunkującą działanie ogrzewania podczas postoju jest odpowiednia ilość paliwa w baku, niezależne jest z kolei od pracy silnika. Agregat pobiera paliwo bezpośrednio ze zbiornika.


Inną formą jest ogrzewanie gazowe kampera. W tym przypadku korzystamy z butli gazowej i piecyka gazowego. Butla gazowa i odpowiednia instalacja najczęściej stanowią wyposażenie kampera, bowiem służą takim urządzeniom jak kuchenka do gotowania czy lodówka. Odpowiedni piecyk gazowy umożliwia odprowadzanie produktów spalania gazu poza kamper.

Ważnym jest wybór odpowiedniego piecyka. Dostępne na rynku są także piecyki, które są urządzeniami wysokiej efektywności i pracują w mieszanych trybach zasilania, np.: omawiany gaz, prąd 230V czy poprzez wymiennik ciepła z silnika pojazdu. Piecyki takie poprzez spalanie gazu ogrzewają glikol, który krąży w zamkniętym obwodzie i oddaje ciepło poprzez konwektory. W trakcie jazdy z kolei można – dla oszczędności gazu – przełączyć się na tryb zasilania z wymiennika ciepła silnika.Kolejnym rozwiązaniem ogrzewania w kamperze jest ogrzewanie elektryczne. Najczęściej tego typu ogrzewanie kojarzone jest z tradycyjnymi grzejnikami nadmuchowymi, czyli tzw. „farelkami”. Tego typu ogrzewanie w kamperze – podczas chłodnych dni – może generować duże koszty. Dlatego też warto poszukać rozwiązań ekonomicznych i energooszczędnych w zakresie ogrzewania kampera.

Jakie nowoczesne rozwiązania możliwe są do zastosowania w zakresie ogrzewania kampera?

Nowoczesna technologia w zakresie ogrzewania w kamperze to inwestycja w promieniowanie podczerwone. Jest to rozwiązanie wysoko wydajne i energooszczędne.


Jakie zalety ma ogrzewanie w kamperze na podczerwień?


Ogrzewanie na podczerwień jest przede wszystkim ciche, bezpieczne i ekonomiczne. Zasilane na 230V, ale z jednoczesnym niskim poborem energii. Najlepszą formą są panele grzewcze, które nie zajmują wiele miejsca, co w przypadku kampera jest bardzo istotne. Są one płaskie i można je montować na ścianie lub suficie. Można też wybrać tzw. promienniki ciepła. Inna forma to nowoczesne i ultra cienkie maty grzewcze na podczerwień. W tym przypadku koniecznym jest ingerencyjny montaż w pojeździe i zabudowa ich w podłodze lub suficie kampera.

Dużą zaletą elektrycznego ogrzewania w kamperze na podczerwień jest jego przyjazność dla alergików. Panele grzewcze na podczerwień w kamperze nie wymagają systemu kominowego, są w 100% ekologiczne i bezpieczne dla człowieka. Na rynku dostępne są panele grzewcze na podczerwień z termostatem czy nawet z modułem Wifi.


115 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page